Göz ve Kulak

Konjonktivit İltihabı: Başlangıç sebebi olarak; polenler, dolaşma ve koklamalar sırasında göze temas eden otlar, virüsler, bakteriler ve mantarlar sayılabilir. İlk önceleri, hafif bir pembelik ve damarların belirginleşmesi ile başlar. Başlangıçta akıntı şeffaf ve temizdir; ancak hemen tedavi olmazsa koyulaşır ve iltihaplı bir hal alır, ışığa hassasiyet oluşur. Göz ve çevresinin bu dönemde çok temiz tutulması ikinci bir enfeksiyon oluşumuna izin vermemek açısından önemlidir. Bakteriyel ya da diğer bir etken kaynak sebepli değilse, insana veya diğer bir hayvana bulaşma göstermez. Bulgular fark edildiğinde hekim müdahalesi ile kısa sürede sonuç alınacaktır.

Kornea Yaralanmaları: Özellikle kedi tırmalaması nedeniyle ortaya çıkabilen olaylara sıklıkla rastlanılmaktadır. Ayrıca kazalar, çarpma ve gözü kaşımak amacıyla sürtme vb. nedenlerle yüzeysel, derin veya ciddi doku kayıplı yaralar oluşabilir. Yüzeysel yaralanmalarda hafif bir yaş akıntısıyla kendini gösteren Kornea Yaralanmaları, derin yaralanmalarda gözde şişkinlik, göz yaşının yoğun olarak akması ve kronikleşen durumlarda görme bozukluğuna kadar varan semptomları vardır. Bu tür kronikleşmiş durumlarda gözün alınmasına kadar gidilebilir. Fark edilebilen basit belirtiler, en kısa sürede hekime gösterilmelidir.

Katarakt: Daha çok ileri yaşlarda görülmesine rağmen, her yaşta ve ırkta karşımıza çıkabilmektedir. Ancak, bazı ırklar katarakta daha hassastır. Sıkça görülmesine karşın nasıl oluştuğuna ait mekanizma tam olarak bulunamamıştır. Bozulma lensin saydam yapısının matlaşması ile başlar ve şeffaf olan yapı her geçen gün bozulur. Bunun sonucunda görme bozukluğu ortaya çıkar. Bir kaç değişik formda ortaya çıkabilen katarakt, çoğunlukla 6-7 yaşlarında başlar; daha önce görülmesi ırksal hassasiyet nedeniyle olur. Hassas olduğu bahsedilen bu ırklara; Chow Chow, Yorkshire Terrier, Doberman, Pekingese örnek verilebilir. Bunun dışında kataraktın ortaya çıkış nedeni olarak şeker hastalığı ve travmalar sayılabilir. Gözde belirgin bir matlaşma ilk fark edilen belirtidir, hasta geceleri gündüze oranla çok daha iyi görür. Gözde bulanıklık ve matlaşma fark edildiğinde, erken teşhis ile ilerleme durdurulabilir ya da operasyon ile tamamen görme kaybı engellenebilir.

Kulak Mantarı: Kulak kanalında doğal olarak bulunan mantar, özellikle yüzmeyi ve banyoyu seven köpeklerde; bu aktiviteler sonrasında kulak kanalının iyice temizlenmemesi sonucunda ortaya çıkar. Daha çok uzun ve büyük kulaklı köpeklerde (S.Cocker, Beagle vb.)görülen mantar hastalığı; şiddetli kaşıntı ile kendini gösterir. Kulak girişindeki kılların kesilmesi ve hekim tarafından sık sık ilaçlı kulak temizliği yapılması bu kaşıntıyı azaltır, lokal olarak kullanılacak ilaçlar ve düzenli bakım ile soruna kesin çözüm sağlanacaktır.

Sağırlık: Doğumsal olabileceği gibi, sonradan oluşan bir enfeksiyon vb. nedenler ile meydana gelebilen işitme kaybı olarak tanımlanabilir. Belirgin seslere ve uyarılara tepkisizlik en açık göstergesidir. Doğumsal olmayan sağırlığı oluşturabilecek etkenlerin, düzenli bakım ve temizleme ile ortadan kaldırılması, yapılabilecek tek şeydir. Doğumsal sağırlıkta ise yapılacak bir tedavi bulunmamaktadır.

Orta Kulak İltihabı: Gezdirme sırasında kulak içine kaçabilecek pisipisi otu, bu oluşumu yaratacak en önemli sebeplerden birisidir. Bunun dışında kulak içinde şekillenmiş bir enfeksiyonun ilerleyen boyutlarında ortaya çıkan dış kulak yolu yangılarının ilerleyen dönemlerinde de ortaya çıkabilir. Hastada; çevreye ilgisizlik, başı öne eğerek yürüme, dengesizlik, ağrı nedeniyle kulağı elletmeme gibi belirtiler açıkça gözlenir. İlerleyen hallerde kokulu ve iltihaplı bir sıvı görülür. Bu tip durumlarda vakit kaybetmeden hekim müdahalesi gerekir.

Enfeksiyonlar

Toksoplazma: Hastalığın bulaşması oral yoldan olmaktadır. Parazitin yumurtaları ile enfekte olan çiğ etlerin yenilmesi ile olabildiği gibi paraziti taşıyan kedi ve köpeklerin dışkısı ile bulaşmış gıdaların yenilmesiyle de ortaya çıkabilir. Oral yolla alınan parazitler, bağırsak epitellerine tutunarak çoğalırlar ve buradan da kan ve lenf yoluyla beyin, akciğer, karaciğer ve plasenta gibi yerlere ulaşarak buralarda çoğalmalarını sürdürürler. Belirgin belirtiler; iştahsızlık, yüksek ateş, zor solunum, felç görünümü sayılabilir. Hamilelikte yavru atmaya kadar giden bu durum hemen her yaştaki köpekte görülebilir. Bu enfeksiyondan korunmak için çiğ ya da az pişmiş et verilmemeli hekim tarafından düzenli kontroller yaptırılarak bu parazitlerin atılması gereklidir.

Kisthiydatik: Kaynağı Echinocock denilen bir parazit olmakla beraber, köpekler bu paraziti enfekte olmuş sakatat vb. gıdalardan rahatlıkla alabilirler. Bu parazit, kendisini taşıyan köpeklerde belirgin sorunlar yaratmaz ancak dışkılama sırasında halka ya da yumurtalar şeklinde görülür. İnsana bulaşabilen bu parazit, köpeklerin dışında iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerden de alınabilir. Köpeklerin korunması için düzenli olarak paraziter tedavilerinin takibi yaptırılmalıdır.

Deri

Egzama: Egzamanın oluşumunda hem iç hem de dış etkenler rol oynar. İç
hastalıkların başında; düşük kaliteli mamalarla beslenme, sarılık, iç parazitlerln yoğunluğu, vitamin ve minerallerin eksikliği gibi şeyler sayılabilir. Dış etkenler ise; tüylerin sıkça ıslak bırakılması, kirli ve bakımsız deri-tüy, hayvanlara uygun olmayan maddeler ve şampuanlarla yıkama yapılması olarak sıralanabilir. Başlıca belirtisi, kaşıntı ve kızarıklıktır. Bu kaşıntıya bağlı tüy dökülmesi, tüyün yapışık bir hal alması; ilerleyen durumlarda ise, sulu alanlarda kurumalar, derinin kalınlaşması, iltihaplı ve kokulu akıntılar oluşur. Dış parazit tedavilerinin düzenli yapılması, dengeli beslenme ve tüy bakımı, hastalığın oluşmasını büyük ölçüde engeller. Hastalığın oluşması halinde, laboratuvar tetkikleri uygun görülmekte, akabinde kısa veya uzun süreli hekim tedavisi gerekmektedir.

Mantar: Sıklıkla genç yaştaki köpeklerde görülür. Ortak yada hijyen kurallarına dikkat edilmeden kullanılan tarama fırçaları, taşıma kapları yoluyla yada direk temas ile bulaşması kolaydır. Genellikle kulak, kuyruk gibi bölgelerde şekilli, dairesel tüy dökülmesi görüntüsüyle ortaya çıkar. Hastalık bilinenin aksine, ağır kaşıntılı değildir. Laboratuvar tetkiki akabinde hekim müdahalesi gerekir.

Uyuz: Sağlıklı hayvan derisinde bekler durumda bulunan bu parazit, kötü bakım şartları, yoğun sıcak hava, kalitesiz ve besin değeri düşük mama kullanımı gibi etkenlerle açığa çıkar. Tasma, taşıma kabı, tarama fırçası gibi ortak kullanımlı eşyalardan kolaylıkla bulaşır. Üzeri pullu, kırmızı ve kabarık noktalar halinde görülebileceği gibi, içi kanlı bir sıvıyla dolu olan görünümü de vardır. İnsana bulaşabilir. Tanım; deri kazıntısı ile laboratuvar tetkikleri neticesinde onaylanarak hekim tarafından en kısa süre içinde tedavisi yapılmalıdır.

Beslenme Hastalıkları

Aşırı Şişmanlık: Hekiminizden öğrenebileceğiniz yaş, ırk ve cinsiyet özelliklerine uygun kilonun %15-25 üzerine çıkılması aşırı şişmanlık(obezite) olarak tanımlanabilir. En büyük neden düzensiz beslenme ve hareketsizlik olarak görülür. Bunların dışında yaşlılık, kısırlaştırma, stres gibi faktörler de etkilidir. Başlangıçta kuyruk dipleri ve karın bölgesinde aşırı yağlanmayla dikkat çeker. Olumsuz etkileri, kalp rahatsızlıkları, şeker, hareket kaybı, kabızlık olarak gösterilebilir. Düzenli hekim kontrolünde olan köpeklerde takip edildiği taktirde ender olarak görülür. Prescription mama kullanımı, düzenli hekim gözetimi ile kontrol edilebilir.

Aşırı Zayıflık: Mide ve bağırsakların aşırı dolu olması, korku, yabancı cisim yutma, tümörler gibi durumlarda ortaya çıkan iştah kaybı; sürekliliğin boyutu önemli olmak kaydıyla özen gösterilmesi gereken ciddi bir durumdur. Aşırı kilo kaybı büyük bir halsizlik, kas kaybı ve anemi oluşumunu yaratır. Oranları ayarlanmış dengeli bir beslenme, vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır. Hekim desteği alınmadığı taktirde sonuç ölüme kadar gidebilir.

Kemik Gelişim Bozukluğu: Özellikle büyük ırka mensup köpeklerde bebeklik döneminde bilinçsiz ve aşırı beslenme sonucu ortaya çıkan ve ilerideki yaşam sürecini kökten etkileyecek bir durumdur. Kemiklerin henüz gelişimini tamamlamadığı bu dönemde, üstlerine besinsel ağır bir yükün binmesi kemik gelişimini olumsuz etkileyecektir. Hekim kontrolünde bir besin diyeti ile erken dönemde alınacak tedbirler ile kontrol edilebilir.

Taş, Toprak ve Dışkı Yeme: Profesyonel olmayan mama alışkanlığı, ilk 6 ay içinde yoğun olarak görülen vitamin, mineral ve diğer yaşamsal maddelerin vücuda yeteri kadar alınmamasıyla ortaya çıkan bu durum, köpeğin vücudundaki bu eksik maddeleri takviye etmek istemesiyle beraber ortaya çıkan kötü bir alışkanlıktır. Profesyonel mama kullanımına geçilmesi ve bu gibi durumlar için özel olarak hazırlanmış ek ürünlerin hastaya verilmesiyle hekim kontrolünde toparlanacak bu durum ilk etapta sizleri korkutsa da kontrolü kolaydır.

Kedi ve Köpeklerde Beslenme Yanlışları

Kedi ve köpeklerde gözlenen enerji fazlalığı,yetersiz beslenme yada diğer nedenlerden kaynaklanan sağlık problemleri, pratik olarak 4 ana başlıkta toplanabilir.

Enerji Fazlalığı: Büyük ırklardan German Shepherd(Alman Çoban Köpeği), St.Bernard, Alman Doggie köpeklerinin büyüme devrelerinde yüksek enerji alınması sonucunda ”Osteochondrosis Sendromu” ortaya çıkar. Bu durum, geri dönüşümsüz olarak iskelet sisteminde bozukluklara sebep olur ve hayvanın tüm hayatı boyunca yaşayacağı problemlere neden olur. Enerji fazlalığı, yetişkin köpeklerde ise, Adipozitaza(aşırı kilo) olmasına sebep olur. Normal canlı ağırlığının %20’sinin aşılması, bu soruna neden olur.
Gelişmiş ülkelerde, kedi ve köpeklerde en fazla rastlanan şey beslenme yanlışlığıdır.
Köpeklerin %25-40, kedilerin ise %20-30’unda, bu probleme rastlanır.
Aşırı kilo, iskelet sisteminde olumsuz etki yaptığı gibi, diyabet ve tümör riskini de arttırır. Ayrıca enfeksiyon kaynaklı hastalıklara karşı hayvanın direncini düşürür. Enerji bakımından eksik beslenme, genellikle görülmez.

Yetersiz Beslenme: Kedi ve köpek bakımında, en büyük beslenme yanlışlarından biri de, Kalsiyum (Ca) yetersizliğidir. Özellikle büyüme dönemlerinde Kalsiyum yetersizliğinin en büyük nedeni, fazla fosfor alımıdır. Kalsiyum, eksik beslenmenin yanında alınan fazla et ve sebze nedeniyle düşmesidir. Bu nedenle besinlere ek olarak verilecek Kalsiyum bu problemin çözülmesine yardımcı olacaktır.

Sodyum(Na) eksikliği, genelde evde hazırladığımız kedi-köpek mamalarına yeterince tuz ilave etmememizden kaynaklanmaktadır. Bunun sonucunda yavrularımızda taşikardi ve exikkoz gibi problemler görülmektedir. Kedilerde gözlemlenen Taurin(Esansiyel Amino Asit) eksikliği, tek taraflı hayvansal yağdan yoksun beslenme yanlışlığı sonucunda ortaya çıkar.

Kedi ve köpeklerde gözlemlenen diğer esansiyel besin maddeleri eksikliklerinde özellikle, Lilolenik Asit(sakatat ile besleme) farklı vitaminler(Biotin, vitamin A, E, B2, B6) ve mineral maddelerin(çinko, demir, iyot) eksikliklerinde, deri ve tüy problemleri ortaya çıkar.

Hybervitaminoz(Vitamin Fazlalığı): Vitamin D preparatlarının gereksiz yere kullanılması durumunda, yumuşak dokuların kireçlenmesi, özellikle damar ile böbreklerde harabiyet meydana gelmesine neden olur. Vitamin A fazlalığı, fazla miktarda pişmemiş ciğer tüketen kedilerde gözlemlenir.
Bu beslenme yanlışında devam edilirse, boyun ve sırt bölgesindeki kemiklerde üremeler şekillenir ve kedi, kafa çevirme hareketlerini yapamaz. Geri dönüşümü olmayan bu problem, yanlış beslenme devam ederse hayvanın ölümüne neden olacaktır.

Diğer Beslenme Yanlışları: ”All-Meat” sendromu; ani ve fazla et ile beslenme sonucunda Kalsiyum ve İyot yetersizliğine bağlı olarak deri yapısında bozukluk, kepeklenme, cıvık-kötü kokulu dışkı ve iskelet bozukluğu problemleri ortaya çıkar.
Bu durumun önlenmesi için sebze ve meyve ağırlıklı rasyonlar ve ilave mineral takviyesi yapılmalıdır. Erişkin kedi ve köpeklerde gözlemlenen güçlü veya zayıf Laktoz-İntoleransı nedeniyle süt ve süt ürünlerinin, sadece belli sınırlar dahilinde ve özellikle sütün yarı yarıya su ile karıştırılması şekliyle verilmesi önerilir.
Günlük laktoz alımı, 1-2g/kg canlı ağırlık kalsiyum düzeyini aşmamalıdır.

Köpeklerde çok fazla yada sürekli olarak kemik tüketilmesi(10g/kg kalsiyum/gün) hareket zorluğuna, ağır obstipasyonlara(tıkanıklık), sindirim sisteminde yaralanmalar ve bozukluklara neden olmaktadır.

Bu 4 madde başlığı altında incelenen ve kedi-köpek sahiplerinin alışkanlıklar ve kulaktan dolma bilgiler ile sıklıkla yaptıkları beslenme yanlışlıkları, kedi ve köpeklerin hastalanmalarına hatta ölümlerine sebep olmaktadır.

Tüm bu beslenme hatalarını en az seviyeye indirmek için daima hekim kontrolünde bir beslenme diyeti uygulanmalı ve içeriği her ırka uygun özenle hazırlanmış olan profesyonel kuru mamalar öncelikle tercih edilmelidir.