Temel İtaat Eğitimi

Temel İtaat Eğitimi; günlük hayatınız içerisinde en çok kullanacağınız temel komutları içerir. Köpeğin tam anlamıyla sahibinin otoritesi altına girmesini ve tasmalı olarak itaat etmesini sağlar. Burada en önemli nokta köpeğin sahibini sadece sakin ve sessiz ortamlarda iken dinlemesi değil özellikle yanlarında yabancılar varken, sokakta ve başka köpeklerin yanındayken yani dikkat dağıtıcı ve onu kışkırtıcı ortamlarda dinlemesidir. İçerdiği komutlar takip, otur, yat, otur bekle, yat bekle ve hayır komutlarıdır. Temel itaat eğitimine ideal başlama yaşı 6-9 ay arasıdır. Kangal, Sibirya Kurdu, Samoyed, Shar Pei, Chow Chow gibi eğitimi zor olan köpeklerde mümkün olan en erken yaşta yani 6 aylıkken eğitime başlanması tavsiye edilir. Eğer köpeğin herhangi bir karakter problemi (dengesizlik,agresiflik,korkaklık vb.) yoksa 4 hafta sürer. Her ırk ve zekadaki köpeğin alabildiği ve alması kesinlikle şart olan en önemli eğitim seviyesidir. Temel itaat eğitimi olmayan köpeğe diğer eğitimler verilemez.

       

Köpek eğitimlerimizi youtube sayfamızdan izleyebilirsiniz.

İleri İtaat Eğitimi

İleri İtaat Eğitimi; hem günlük hayatta kullanacağınız hem de şova yönelik komutları içerir. Komutlar temel itaat eğitimindekilerle benzer olmakla birlikte en büyük fark köpeğin ileri itaat eğitiminde tasmasız olmasıdır. Köpeğin üzerindeki tek yaptırım gücünüz otoritenizdir. Bu yüzden her ırk köpeğin alabileceği bir eğitim değildir. İleri itaat eğitimi alacak köpeğin temel itaat eğitiminin mükemmel olması gerekmektedir. Bu şartlar altında 4 hafta sürer. Bu eğitimde köpeğinizin öğrendiği komutlar takip komutuyla tasmasız yürümesi, otur ve yat komutlarını uzaktan hem sözle hemde işaretle yerine getirmesi, gel komutu ve bekle süresinin temel itaat eğitimine göre daha uzun olmasıdır.

          

Profesyonel eğitmen kadromuz ile Türkiye'de bu zamana kadar binlerce köpeğe eğitim verdik, referanslarımızın bir kısmını bu linkte bulabilirsiniz.

Bodyguard ve Alan Koruma Eğitimi

Koruma Eğitimi; bekçilik özelliği olan köpeklere bir yaşından sonra verdiğimiz eğitim çeşididir. Alan koruma eğitimi alacak olan köpeğin mutlak suretle temel itaat eğitimini almış olması gerekmektedir.  Köpek koruyacağı kişinin komutuyla veya o kişiye yönelen tehlikeyi sezdiğinde tehlikenin kaynağını etkisiz hale getirir. Etkisiz hale getirilen kötü niyetli biri, yine köpek sahibinin komutuyla serbest bırakılır. Köpek komutla ısırır ve komutla bırakır. Köpeğiniz sizin kontrolünüz altında istenmeyen bir durum olduğunda olaya korkusuzca direkt müdahale eder. Düşmanı etkisiz hale getirir ve sizden bir komut gelene kadar onu bırakmaz.

Köpek, koruyacağı alana komut verildikten sonra kimseyi sokmaz. Şayet girmek isteyen olur ise onu etkisiz hale getirir. Korunması gereken alan bir fabrika veya bir ev olabilir. Köpek ilk tepki olarak havlayarak sizi ve kötü niyetli kişiyi uyarır eğer kötü kişi hala aktif haldeyse ona saldırır ve etkisiz hale getirir.

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi; genellikle evde beslenen hayvanlar için gerekli bir eğitim metodudur. Tuvalet eğitimi sizin belirlediğiniz ev içerisindeki bir bölge yada dış mekandaki bir alan olabilir. Eğer ev içerisinde yavrunun belirlediğiniz bölgeye tuvaletini yapmasını istiyorsanız iç mekan tuvalet eğitimi metodunu kullanmanız gerekmektedir. Eğer yavrunun tuvalet ihtiyacı duyduğu zamanlarda dışarı bir mekana tuvaletini yapmasını istiyorsanız dış mekan tuvalet eğitim metodunu kullanmanız gerekmektedir. Yavru köpek eve geldiği andan itibaren tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Bu eğitim sizin düşündüğünüz gibi zor olan bir eğitim değildir. Sadece yapmanız gereken yavruyu eğitim süreci içerisinde sürekli kontrolünüz altında tutmak ve biraz sabırlı olmanızdır.

Tuvaletini ev içerisinde bir yere yapması için gerekli olan eğitim

Yavru köpek, ihtiyacı geldiği anda düşünmeden oranın neresi olduğunu umursamadan ihtiyacını giderecektir. Bu durum evde hoş olmayan kötü bir koku oluşmasına neden olacaktır. Eğitime başlamadan önce eğer yavru ev içinde bir yere tuvaletini yapmış ise o bölge mutlak suretle hijyen sağlanacak şekilde temizlenmelidir, iyi temizlenmeyen bir bölge yavrunun bundan sonraki tuvalet ihtiyaçlarını gidermesi için uğrağı haline gelecektir. Bu durum boşa harcanmış bir eğitim sürecini getirecektir. Evi temizledik ve koku bırakmadık o zaman eğitim sürecine geçebiliriz. İlk olarak yavrunun tuvaletini yapması gerektiği bölgeyi seçmeliyiz bu bölge sizin hayvanı sürekli takip edebileceğiniz ve hayvanın kolaylıkla ulaşabileceği bir nokta olmalıdır.

Seçtiğimiz bölgenin bir bölümüne gazete kağıtlarıyla kapladık ilk etapta gazete sayfalarının miktarı ve alanı geniş tutulmalıdır. Köpeğinizin tuvalet gereksinimi duyduğu durumlarda hayvan bu mekana getirilmeli ve tuvaletini yapana kadar bu alanda tutulmalıdır. Yavru ilk başlarda tuvaletini gazete yerine dış alana yapabilir bu durumda yapmamız gereken kaza olan bölgedeki dışkıyı gazete kağıdına değdirerek kokunun gazete kağıdına geçmesini sağlamak ve daha sonra kaza olan yeri koku kalmayacak şekilde temizlememiz gerekmektedir. Köpeğimiz tuvalet ihtiyacını eğer başarılı bir şekilde yapmışsa ona övücü sözlerle ona doğru bir şey yaptığını belirtmeliyiz, bu ''aferin '' gibi övücü bir söz olabilir. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gazete kağıdına yapmasına alıştıktan sonra gazete kağıtlarını yavaş yavaş azaltarak hayvanın tuvalet yapması gereken alanı daraltarak onu sabit bir alana tuvalet yapması için yönlendirebilirsiniz.

Eğitim alanında yavruyu kesinlikle cezalandırmayın bu bölgede yavru en çok övgüyü hak ettiği zamandır. 1 haftalık bir zaman dilimi içerisinde bu eğitimi başarıyla tamamlamış olacaksınız. Artık köpeğinizle, sizi daha rahat ve mutlu günler bekliyor.

Tuvaletini evin dışında bir yere yapması için gerekli olan eğitim

Bir yavru sahibi oldunuz ve yavrunun ev içinde bir bölgeye değil de dış mekanda bir yere tuvaletini yapmasını istiyorsunuz. Köpeklerin yemek ve su ihtiyaçlarını giderdikten sonra tuvalet ihtiyacı duyduklarını daha öncede söylemiştik bu zaman içerisinde köpeğinizin yemeğini yedikten 5 ile 10 dakika içerisinde tuvalet gereksinimi olacaktır, bu zaman dilimi içerisinde yavruyu dışarı çıkarmalısınız. Öncelikle köpeğinizin tuvaletini yapması için gerekli bir alanı seçmeniz gerekmektedir. Köpeğinizi bu alana götürdüğünüz zaman serbest bırakmayı yada kayışını biraz uzun tutup kendisi için uygun bir alan seçmesine izin verin. Tuvaletini yaptığı zaman onu ödüllendirin. Köpeğinizi bir daha dışarı çıkardığınız zaman tuvaletini yaptığı alana tekrar götürün bu alana köpeğiniz tuvaletini tekrar yapacaktır.

Bir zamandan sonra artık köpeğiniz bu bölgeye geldiğinde tuvalet gereksinimini bu alanda giderecektir. Bu uygulamayı rutin bir şekilde sürdürün. Yavrunuzu ilk günlerde 3 veya 4 kere dışarı çıkarmanız gerekebilir. Bu eğitimi verirken aynı saatlerde köpeğinize yemek vermeyi ve yine aynı saatlerde köpeğinizi dışarı çıkarmaya özen gösterin. Eğer dışarı çıkarma işlemini rutin bir şekilde devam ettiremezseniz bu eğitimde başarı sağlamanız gerçekten çok zor olacaktır. Yavrunuz yetişkin olduğu dönemlerde mama verilmesi günde 1 öğüne düşürülecektir fakat yinede bu dönemlerde köpeğinizi günde en az 2 kere dışarı çıkarmanız gerekecektir. Gezdirme işlemleri sabah ve aksam saatlerinde gerçekleşebilir bu zaman periyodunu kendinize en uygun olan biçimde ayarlayabilirsiniz. İmkanınız varsa köpeğinizi daha fazla dışarı çıkarmanız onun sağlığı için daha iyi olacaktır.